Jakie oszczędności wynikają z faktu jazdy na LPG zimą?
Zima to ciężki czas dla wielu kierowców. Nie tylko stan dróg jest powodem to zmartwień. Niekorzystne warunki atmosferyczne, a szczególnie niskie temperatury, przyczyniają się do zużywania większej ilości paliwa. Czy w tym czasie jazda na LPG nadal jest opłacalna? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się, czy jest to dobra alternatywa dla benzyny i diesla.
Dlaczego jazda zimą na LPG jest oszczędna?
Samochód zimą zużywa zdecydowanie większe ilości paliwa. Ujemne temperatury wychładzają silnik, który do rozruchu potrzebuje w tym czasie więcej energii. Ponadto samochód zmuszony jest do pokonania większych oporów. Dzieje się tak ze względu na dużą gęstość olejów i smarów wywołaną niską temperaturą, co także ma swoje odbicie na spalaniu. Wszystkie te czynniki sprawiają, że zużycie paliwa zimą rośnie. Dobrym rozwiązaniem jest jazda w okresie zimowym samochodem z instalacją LPG. Użytkowanie gazu LPG jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne – kosztuje on o wiele mniej niż diesel czy benzyna. Ponadto warto zadbać o wysoki poziom benzyny, co przełoży się na szybsze przełączanie się samochodu na gaz. Dzięki temu unikniesz również skraplania się wody, co pozwoli zapobiec usterce wtrysków i pompy.
Jak zadbać o instalację LPG zimą?
Aby samochód z instalacją gazową dobrze funkcjonował w okresie zimowym, warto jest, zadbać o kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim wymień wszystkie filtry na nowe, zwłaszcza ten odpowiadający za przepływ paliwa LPG w fazie lotnej. Jak już wcześniej wspomniano – regularnie uzupełniaj poziom paliwa, dzięki czemu unikniesz kondensacji wody na ściankach zbiornika. Często sprawdzaj poziom płynu chłodniczego i zadbaj o poprawne działanie termostatu. Jeśli ogrzewanie nie działa właściwie, to rzutuje to na pracę silnika, spalanie gazu i benzyny.